Türkiye’de kalite yolculuğu

28 Mart 2016 Pazartesi, 07:53

Kalite zor iştir, bu nedenle çok az kişi kaliteye ulaşır.

Ülkemizde aynı ürün neden çok farklı fiyatlara alıcı bulabiliyor. Asıl önemli nokta neden biz farklı fiyatlara alıyoruz. Muhtemelen aynı ürünün pahalısını almak, Türkiye’nin alım gücünü yükselttiğine inanılıyor.

Kalite denilince ürünün sağlamlığı, uzun süre çalışması hatta ürünü aldığımız mekanın ihtişamı, konumu, AVM içerisinde olması olarak algılanıyor.

Gerçekte kalite ise fiyat, uzun süre çalışma performansı ve garantidir. Aynı ürünü pahalı alan bir müşteri için aldığı ürün kalitesizdir. Satıcıya kızmak bize fayda sağlamadığından çözüm yine kullanıcıya yani bize kalıyor. Çünkü ürünün imalatı, satış sonrası faaliyetleri kısaca garantisi üretici sorumluluğundadır. Aslında garanti denilince satıcı değil üretici önem arz ediyor. Bilinçli müşteri olamadığımız sürece kalitenin iç ve dış denetimlerle asla ve asla başarıya ulaşılamayacağını anlamak zorundayız.

Ülkemiz için konuşuyorum; aynı ürünü (üzerine basarak söylüyorum aynı ürün; markası, modeli, üreticisi, garantisi her şeyi ile tıpa tıp aynı) yan yana iki teknoloji marketinden arada uçurumlar olan fiyat farkları ile alabilme şansınız çok yüksektir.

Ürün alırken zoru başardığınızı düşünmenizde fayda var. Çünkü gerçekten ülkemizde ürün almak çok zor süreçtir. Uygulanması gereken en basit aşamalar önce ürünü belirleyin, bu size kalmış fiyat olarak en pahalı marka olabileceği gibi çok ucuz sıradan bir üründe olabilir. Sonrasında en az üç yere fiyat sormadan kesinlikle alma kararı vermeyin. En azından almaya karar verdiğiniz ürün internetten araştırın bu adım için en fazla on dakika ayırın. Zamanınız çok değerli olabilir, aldığınız her kalitesiz ürün sizin kazanımlarınız için daha fazla zaman harcamanıza, asıl önemlisi aynı ürünü daha ucuza alabildiğinizi fark ettiğinizde yaşadığınız hissi düşünmenizde fayda var.

Araştırma bilinci ile müşterinin aldığı her ürün, kalitenin sürekli gelişiminin önünü açacaktır.

Yukarıda anlatılanlar bize düşen sorumluluklar, neden derseniz böyle yaptığınızda üreticiye ve asıl emeği geçenlere az da olsa faydanız dokunacaktır. Ülkemizin vergi sistemi, kontrol mekanizmaları gözden geçirildiğinde değinilmesi gereken çok fazla husus olması yanı sıra üreticinin de, marka değerini koruması için satış sonrası fiyatını takip etmesi gerekmektedir.

Kalite standartlarından her alanda söz edilirken şirketler, uluslararası kalite firmalarına maliyetli yatırımlar yaparken neden Türkiye olarak kendi kalite standartlarımızı belirleyemiyoruz. Türkiye’de kalite yolculuğuna tüm vatandaşlarımız gönüllü olmak ister. Kalite ile tüccar, üretici, müşteri değer zinciri oluşacaktır.

Üniversitelerimizde, akademisyenler ile her bölümde uzmanlaşan tecrübeleri bünyesine katarak özel laboratuvar sistemleri ile sağlıklı kaliteli ürün derecelendirmesi tüketici mahkemelerinde oluşan bu çıkmaza farklı bir boyut kazandıracaktır.

İnsanın yaşamı boyunca kaliteyle yolculuğu hiç bitmeyecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz