Strateji, Stratarşi, Stratarimetri, Stratejist

15 Kasım 2017 Çarşamba, 16:54

Satranç çok muazzam, taktiksel oyun olmasına karşın dünya düzeni, satranç kadar basit ve disiplinize değildir. Stratejiyle taktik arasındaki farklılık askeri kurallar sistematiğine karşın dünya düzeni için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Askeri koordinasyonu, TAKTİK olarak tanımlayabiliriz. Satranç aslen taktiksel bir oyundur. Satranç uygulama noktasında sınırlı olsa da bütünü anlama bakımından çok faydalıdır.

STRATARŞİ anlam bakımından daha alt düzey TAKTİKARŞİ olarak tanımlanırsa, en kuvvetli taş olan şah ile başlayan en zayıf taş piyona doğru inen kurallar zinciridir.

Satranç kurgulanırken cebirsel alan ve kaç taş ile hareket etmesi gerektiği hususu daha üst seviyede  STRATARİMETRİ olarak algılanabilir.

STRATEJİST sistemin bütününü kapsayan bir terim olarak algılanırsa, satranç oyuncuları için TAKTİSYEN sözcüğünü kullanabiliriz.

Aslen satranç artık savaşa başladığınız ve belli bir zaman zarfında elinizde olan kuvvet ve alanın bilincinde olmanız dolayısıyla TAKTİK anlamına geliyor.

Günümüzde geniş anlamıyla STRATEJİ “toplum koordinasyonu olarak akıllı olma, doğru yolda ilerleme ve düşünme sanatı” olarak askeri terimlerin ötesinde küresel güç, topluluk terimi olarak kavramlaştırıyorum.

Dünya liderlerinin son günlerde aldığı kararları satranç açılış hamlelerini dahi bilmeden, hamle yapan ve buna rağmen karşı hamlenin yakaladığı fırsatı değerlendirme yerine daha büyük ve zincirleme hatalı hamle ile karşılık verilmesine seyirci kalıyoruz. Strateji belirlemeye çalışan yeni dünya düzeni için uygulanan politikaları amatör satranç oyuncularına benzetiyorum. Stratejik planlamaların neticesinde geleceğin stratejisinin ne olacağını başlangıçta yapılan hatanın sonunu hazırladığı gerçeğidir. Günümüzde yazılan kitaplar ve yukarıdaki değindiğim terimlerin özünde STRATEJİ kelimesinin gerçek anlamını öğrenmek isteyenlere tavsiyem tarihimizi okumalarıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz