Yeni döneme geçiş sancılı olacak!

09 Mayıs 2020 Cumartesi, 00:08

İçişleri Bakanlığımızca koronavirüs pandemisine yönelik tedbirler kapsamında 1 Mayıs cuma günü 00.01’den itibaren 30 büyükşehir ile Zonguldak ilimizde başlatılan ve 3 gün süren sokağa çıkma kısıtlaması 3 Mayıs pazar günü gece saat 00.01’de sona erdi.

Kısıtlamanın sona ermesiyle vatandaşların çoğu sokağa çıktı. E-5 Karayolunda trafik hareketliliği başladı.

Akşam saatlerinde yapılan açıklamaya göre; 11 Mart’tan bu yana, ilk kez iyileşen hasta sayısı, mevcut koronavirüs hasta sayısını geçmiş. Ülkemizde ilk vakanın gerçekleştiği 11 Mart’tan bu yana aldığımız güzel bir haber. Birinci aşamanın sununa iyiden yaklaştığımızın müjdesi.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tedbirlere uyuldukça, sonuç çok daha iyi olacak hatırlatmasında bulunuyor.

İstanbul, dünyada salgının görüldüğü kentlerden çok farklı özelliklere sahip. 16 milyon nüfusuyla yoğun bir yerleşim yapısı var. Yine Sayın Koca’nın ifadesiyle; “Birkaç kuşak iç içe yaşıyor. Buna rağmen, 5. haftada, vakaların %60’ının görüldüğü İstanbul kontrol altına alındı. Bu, 83 milyon için büyük önem taşıyor.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Normalleşme takvimi işlemeye başlıyor. Ama bu eskiye dönüş anlamına gelmiyor. Artık yeni normlarımız olacak. Virüs hep duruyor olacak. Ama biz virüsle beraber yaşamayı öğreneceğiz. Virüsten hayatımızı geri alacağız.

Tüm alanlarda vazgeçilmez olan: Sosyal mesafenin korunması, el hijyeni, dezenfeksiyon ve sosyal alanlarda maske kullanımı olacak” dedi.

Kalabalık ortamlar hala çok riskli. Tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kalabalık ortamlara dikkat çekerek Twitter hesabında “riski görün” etiketiyle bir video paylaştı.

Maske kullanımı ve sosyal mesafenin korunmasının önemine vurgu yapılan videoyla beraber Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Virüsten uzak durmanın yolu, maske ve sosyal mesafedir. Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun. Kimin virüs taşıdığını bilemezsiniz. Tedbiri elden bırakmayın.”

Her hafta yeni bir kritik dönem açıklamasıyla karşılaşıyoruz. Evet farkındayız. Çok kritik bir dönemdeyiz. Gel de bunu Bağcılar, Esenyurt, Yenibosna, Zeytinburnu gibi semtlerde yaşayan insanlara anlat, anlatabilirsen.

Yeni döneme geçiş sancılı olacak muhtemelen. Gördüklerimiz buna işaret ediyor. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalıyız. Virüsten uzak durmanın yolu, maske takmak ve sosyal mesafe kuralına uymaktır. Cerrahi maskeyi mutlaka kullanalım, sosyal mesafe kuralına her yerde uyalım.

Kullandığımız maske ve eldiven atıkları, sağlığımıza ve çevremize onarılamaz derecede büyük zararlar veriyor.

Daha sağlıklı bir gelecek için kullanılmış maske ve eldivenleri usulüne uygun şekilde atık kutularına atmayı unutmayalım!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz