Virüs tedbirsizliği affetmiyor!

14 Haziran 2020 Pazar, 00:56

İstanbul’da faaliyetlerini ağırlıklı olarak Avrupa Bölgesi’nde yürüten önemli Sivil Toplum Kuruluşları’ndan biri olan Sinop Dernekler Federasyonu (SİNDEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, bünyesinde bulunan üye köy derneklerine ayak pedallı el dezenfekte standı desteğinde bulunmuş. Yanında da SİNDEF logolu kırlangıç ve Türk bayrağı hediye etmiş.

Başkan Hasan Dalgıran ayak pedallı el dezenfekte standını üye derneklere teslimi sırasında mini de olsa düzenlenen törende, “Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı kalmanın yollarından biri de temizlik. Hemşehrilerimizin sağlığını önemsiyoruz, buna uygun hareket ediyoruz” şeklinde konuşmuş.

Koronavirüse karşı korunmada maske ve mesafe kadar temizlik de önemli. Sn. Dalgıran’ı bu önemli hizmetinden dolayı tebrik ediyoruz. Diğer derneklere örnek olmasını diliyoruz.

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 430.000’i aştı.

En uzak doğusundan en uzak batısına varıncaya kadar tüm ülkeler bu salgından etkilendi. Avrupa’da İngiltere, ABD’de Brezilya virüsün odağı olan ülkeler oldu.

Ülkemizde ise yaklaşık yirmi gündür durağan seyreden rakamlar yeniden harekete geçti. Son iki gündür günlük vaka sayısında artış var. Bu bir uyandırma alarmı. Tedbirlere uymayanları ikaz ediyor aslında. “Salgın bitti, tehlike geçti, eski günlere döndük” gibi davranmaya devam edemeyiz. Virüs tedbirsizliği affetmiyor. Salgın kaldığı yerden devam etmek için fırsat kolluyor.

İstanbul’da yeni tip koronavirüs salgınından normalleşme sürecine geçiş ile birlikte sahil ve piknik alanları doldu taştı. Kimi vatandaşlar mangal yaparken kimileri ise denize girdi. Sosyal mesafeye uyulsa da çoğu vatandaşın maske takmaması dikkatlerden kaçmadı.

Semt pazarlarında görüyoruz. İnsanların yarısı maske takmıyor. Takanların yarısı da maskeyi çenesine takıyor. Sosyal mesafeyi bırakın uymayı insanlar birbirine sarılıyor, el ele yürüyor.

Haftasonu herkes sahile koşuyor, kol kola halay çekiyor, sarmaş dolaş dans ediyor. Bu düşüncesizler yüzünden, kurallara uyan duyarlı vatandaşlarda çile çekiyor. Buna kimsenin hakkı yok.

İngiltere’de 15 Haziran’dan itibaren toplu taşıma araçlarında maske takmak zorun olacak. Karara uymayanlar hakkında para cezası uygulanacak. Vatandaşları bilgilendirmek ve yeni karardan haberdar etmek için sosyal medya, otobüs durakları ve tren istasyonlarında çalışma yürütülecek.

Ülkemizde bir adım daha atılmalı; maskesiz sokağa çıkma yasaklanmalı ve düzgün maske takmayana ceza kesilmelidir. Bunun başka yolu yok.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Sn. Prof Dr. Tevfik Özlü ne güzel paylaşımda bulunmuş ve bizleri nazikçe uyarmış: “Memleketinize, köyünüze, baba ocağınıza döndüğünüzde eski alışkanlıklarınızı tekrarlamayın. Akrabalarınız, büyükleriniz, komşularınızla temas, el öpme, sarılıp, kucaklaşmaktan sakının. Ortak yemek, kahvaltı ve partilerden kaçının. Onları ve kendinizi tehlikeye atmayın. Bazılarımızın tedbirsizliğinin faturasını hepimiz ödüyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte yürütmek zorundayız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz