Temiz bir dünyaya ihtiyaç var

14 Mayıs 2020 Perşembe, 13:16

Yeni tip koronavirüsün ne anlama geldiğini, kökeninin neresi olduğunu, hikâyesini ve diğer ülkelere nasıl yayıldığını işitmeyen kalmadı. En basit anlatımla; İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir.

7’sinden 70’ine varıncaya kadar herkes, virüsün, 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde, şu anda dünyaca ünlü Huanan deniz ürünleri pazarında/canlı hayvan pazarında bir hayvan ve bir insan arasındaki etkileşimden ortaya çıktığını öğrendi.

Her ne kadar virüsün menşei ve bulaşma hali tartışılsa da Melbourne Monash Üniversitesi mikrobiyoloji bölüm başkanı Prof. Stephen Turner, virüsün en kuvvetli ihtimalle yarasadan insana bulaştığını söylüyor.

Yeni tip koronavirüs yani Covid-19 damlacık ve yakın temas ile bulaşıyor. Salgın tüm dünyayı tehdit ederken hastalıktan en kötü etkilenenler yaşlılar oluyor.

Şimdiye kadar yaklaşık 300.000 insanı öldüren bu salgın maalesef durdurulamadı. Bazı ülkelerde kontrol altına alınmış olsa dahi yeryüzünde hızla yayılmaya devam ediyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgının başlangıç noktası olan Wuhan’ı 2. dalga korkusu sardı. Nisan ayı içerisinde yapılan testlerde neredeyse sıfır vaka çıkan Wuhan’da salgın yeniden görüldü.

Dünyada 4,5 milyonu aşkın kişiye bulaşan koronavirüsü (Covid-19) bildikleri halde gizledikleri suçlamasıyla karşı karşıya kalan Çin, ikinci bir salgın dalgasını erkenden bertaraf etmek için harekete geçti.

Yetkililer, salgının ilk ortaya çıktığı belirtilen Wuhan kentindeki 11 milyon kişiye koronavirüs testi yapılacağını açıkladı. Karar, geçtiğimiz ay sonlarına doğru sıfır vaka açıklamasının yapıldığı kentte son günlerde salgının yeniden görülmesi üzerine alındı.

Temiz bir hayat koronavirüse karşı panzehir işlevi görüyor.

Tüm dünyayı esir alan koronavirus bize her şeyi yeniden düşünme zamanının geldiğini gösteriyor.
Sentetik yaşam doğal dünyanın gidişatını değiştirdi. Kontrolsüz atıklar yüzünden yeryüzü kirlendi.

Temiz bir dünyaya ihtiyaç var.

Pandemi dünya devletlerine doğal yaşama sahip çıkılmasını, rekabet yerine işbirliğini işaret ediyor.

Pamdemi süreci ülkeler ve toplumlar için zor bir sınav. Bu sınav, ülkelerini yönetenler tarafından ne kadar ciddiye alınıyor hep beraber izliyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz