Tanzim Satış hizmeti

26 Şubat 2019 Salı, 16:11

Ülke ekonomisinin gidişatında şu üç terim önemini hep korumuştur. Birincisi enflasyon, ikincisi faiz, üçüncüsü de döviz.

Bunlardan birinde bir hareket zuhur ettiğinde aynı hareket diğerlerinde de başgöstermiştir. Demem o ki, hangisi olursa olsun her biri diğerlerini hep tetiklemiştir. İlk hareket olumlu ise diğerleri de olumlu istikamette yol almıştır.

Güçlü ekonomiye sahip olamamış ülkelerde arz talep, ithalat ihracat, üretim tüketim dengesi hiçbir zaman arzulanan şekilde gerçekleşmemiştir.

Bu yüzden hayat pahalılığı gündemde sürekli yerini korumuş, enflasyon yüksek seviyelerde seyretmiştir. Yıllar yılı bu böyle ola gelmiştir.

Çok eski yıllara gitmeye gerek yok. 1990’lardan itibaren üst üste çeşitli krizler yaşandı. Enflasyon azdı, canavarlaştı. Faizlerin freni tutmaz oldu. Döviz kurlarındaki artışın önüne bir türlü geçilemedi.

Refahlı yenilikçi kadrolar tarafından kurulan AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılı sonrasında ekonomi rayına girdi.

“Güvenli ve istikrarlı bir gidişat var” derken 2008 yılında küresel kriz patlak verdi.

Önce ABD ekonomisi krize girdi. Ardından Avrupa’da bazı ülkeler ciddi anlamda bu krizden etkilendi. Ülkemizde ise aşina olduğumuz sözcükle söz konusu kriz teğet geçti.

Ekonomi en son 2018’de bir döviz krizinin eşiğinden döndü. Dönmesine döndü, ancak iğneden ipliğe her ürün zam gördü. Üreticiler, ithalatçılar, pazarlamacılar, marketçiler, hepsi aynı dili kullandılar ve nedenini döviz kurundaki artışa bağladılar.

Fırtına çıkmadan önce çatı, yahut çatı, güneşli havada onarılmadığından olsa gerek hayat pahalılığı birden aldı başını gitti.

Türk mutfağının vazgeçilmezi soğan ve patates 2 TL’den 6 TL’ye çıktı. Domates, patlıcan ve çarliston biberin zamlı etiketi ise enflasyonu azdırdı.

AK Parti Hükümeti’nin aldığı önlemler sayesinde dövizin sonraki aylarda ateşi düşmesine düştü, ama Hükümet yetkililerinin tüm açıklamalarına rağmen yüzde yüz zamlandırılan salçanın fiyatında bir kuruş indirilmedi. Halk yapılan zamlara isyan etmeye başladı.

Bunun üzerine Hükümet aldığı yeni bir kararla unutulmuş olan Tanzim Satış Mağazaları’nı gündeme getirdi. Sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için harekete geçti.

İstanbul başta olmak üzere bazı büyükşehirlerin meydanlarında mobil satış noktaları oluşturuldu.

Belediyeler, “Enflasyonla Topyekün Mücadele – Üreticiden Tüketiciye Sebze” adı altında soğan, patates, domates, patlıcan, ıspanak, salatalık gibi ürünleri tezgâha koydu; makul fiyatlarla satışa başladı. Vatandaşlar tanzim satışların yapıldığı meydanlara akın etti. Hükümetin aldığı bu kararı, belediyelerin tanzimli satış uygulamasını memnuniyetle karşıladı.

Tanzim, kelime manasıyla düzen verme ve yoluna koyma anlamı taşımaktadır.

İlk seyyar tanzim satışı 1950’li yıllarda İstanbul’da başlamış, daha sonra 1973 yılında İzmir’de Tansa adı verilen belediye şirketi ile devam etmiştir. Sonradan halka açılarak “Tansaş” adını alan bu şirket 2005’te Migros’a satılmıştır.

1970 ve 80’li yıllarda memurların kurduğu kooperatifler de, kamu kurumlarında çalışanlar tarafından hayli yoğun ilgi görmüştü.

1994 yılında ise Refahlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hayat pahalılığını dikkate alarak çeşitli çalışmalar başlatmış, halkın temel tüketim maddesi olan ekmek ve kırmızı eti doğrudan vatandaşa ulaştıran ekonomik satışları gerçekleştirmişti.

Belediyenin bu tür uygulamaları, halka kaliteli ve ekonomik ürün kazandırmanın yanı sıra yönetim anlayışı ve yaklaşımıyla daha insana değer veren hizmet sunulmasına ve piyasada fiyatların makul seviyelerde tutulmasına katkı sağlamıştır.

Büyükşehirlerin meydanlarında vatandaşlara ekonomik olarak sunulan mobil sebze ve meyve satışlarının, Halk Ekmek’te, Hamidiye Kaynak Su’yunda olduğu gibi kurumsal bir yapıya kavuşturularak sürekliliğinin sağlanması ve belediyelerin piyasada ürünlerin fiyatlarını dengeleyici rol üstlenmesi kanımızca yerinde olacaktır.

Bunu da meydanlarda tanzim çadırları kurarak, dar gelirli vatandaşları kışın soğuğunda, yazın sıcağında sokaklara davet ederek değil, şehrin geneline yaygınlaştırılmış mahallinde anlaşmalı marketler ya da kurumsal yapıya sahip perakendeci esnaflar marifetiyle çözüme kavuşturulmasının gerektiği düşüncesindeyiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz