Mustafa Taşgın yazdı: Bu Ramazan bir başka Ramazan’dı!

Pandemi koronavirüsün verdiği zorluk belki de (Rabbimimizin şefkat tokadı) sayesinde dışarıyla fazla ilgiyi kesip evimizle iç dünyamızla olmadığı kadar ilgilendik.

23 Mayıs 2020 Cumartesi, 19:11

BU RAMAZAN BİR BAŞKA RAMAZANDI!

“Ey mutmain olan nefs (imanın huzuruna kavuşmuş insan)! Sen O’ndan râzı, O’da senden râzı olarak Rabbine dön! Böylece iyi kullarımın arasına katıl. Cennetime gir.”(Fecr Suresi, Ayet:27-30)

Bugün Ramazan ayının mümkün olduğu şekilde hakkını verebilenlere ne mutlu! Rabbim cümlemizi razı olduğu mutmain kullarından eylesin.

Bu Ramazan şov içeren veya şova çevrilen lüks, şaşalı iftarların en aza indirildiği bir oruç iklimi yaşadık.

O lüks iftar sofralarının paraları hiç olmadığı kadar fakirlere ulaştırıldı. Elhamdülillah!

Pandemi koronavirüsün verdiği zorluk belki de (Rabbimimizin şefkat tokadı) sayesinde dışarıyla fazla ilgiyi kesip evimizle iç dünyamızla olmadığı kadar ilgilendik.

Teknolojiden en güzel şekilde faydalanıp evlere, hanımlara, gençlere kadar ulaşıp sohbet halkaları oluşturuldu. Yani “Haddi müdafaadan sathı müdafaaya” dönüştü.

Havanın çok temiz, içki, kumar, fuhuş gibi günahların en az işlendiği bir ramazan ayı gibiydi. Bundan sonraki ömrümüzde bu günlerden ders çıkarıp Rabbim rızasına uygun yaşamayı nasip eylesin.

Bugün anneler evlerini temizleyip, tertipli ve düzenli hale getirdi. Hanelerimizi bayram sabahına hazırladı. Bayram sabahı hiç ömrümüzde yaşanmadığı şekilde ailecek bir sabah namazı, minarelerden tekbir sesleri duyulunca da bayram namazı veya 2+2:4 rekat duha, kuşluk namazı kılınmalı.

Evlerinin bir tarafına “RAMAZAN KÖŞESİ” yapmalı Ramazan ayı ile ilgili ayet, hadis, güzel sözleri asarak Ramazan hatıralarını gelecek kuşaklara aktarmalı.

Çocuklara bu güzel teşvikleri yaparken onları ödüllendirme cihetine gitmeden (sabır, sadakat, samimiyet, şükür, vefa) duyguları öğretilmeli.

Akraba ve büyüklerimizi arayıp hal ve hatırlarını sormalı, birbirimizle bayramlașmalıyız.

Geçmişlerimize dualarımızı iletmeliyiz.
Yaşamış olduğumuz bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nızı tebrik eder, ülkemize, milletimize Âlem-i İslam’a ve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbim’den niyaz ederim.

ELVEDA ŞEHR-İ RAMAZAN
MEVLAM RAZI OL BİZDEN!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz