Merhum Şaban Hafız’ın ardından

19 Kasım 2018 Pazartesi, 21:33

İmam-Hatip mezunu olarak Boyabat merkeze ilk tayini yapılma şerefine ermiş bir hoca olarak kuyumcu rahmetli Şaban Hafız (Tekdemir) ağabeyimle ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kemaldede camiinde göreve başlamış ve Ahmet Faruk Kuluş müftümüzün tayininin çıkması neticesinde cuma ve pazartesi günleri Beyazıt (büyük) camiide vaaz etmek durumunda idim. Yeni geldiğim ilk aylardan bir gün idi. Cuma vaazım Boyabat’ta çok yankı bulmuştu. Hatta Yakup Öztürk hocam da bu vaazımı çok beğenmiş ve beni boylu boyunca sarılarak tebrik etmişti.

Bugün vaazı yapan sen miydin? sorusuna; – Evet Hocam! Bu abd-i aciz öğrencinizdi, deyince; – Bu kadar güzel vaazı nereden öğrendin? dedi. – Hocam sizlerden aldığımı halka sunuyorum, dediğimde ise bir anda gülen Hocam göz yaşlarına boğuldu. – Osman’ım, beni can evimden vurdun. Bir hocanın duyması gereken en güzel bir sözü bana söyledin, demişti.

Aynı gün ikindi namazına giderken rahmetli Şaban Hafız’ın kuyumcu dükkanının önünden geçiyordum, selamlaştık. Hafız ağabeyim koşarak dükkandan çıktı, hemencecik yanıma geldi ve boynuma sarıldı. – Osman Hocam bugünkü vaazından dolayı tebrik ederim. Bir kahvemi içmeden seni bırakmam, dedi. Ben de – Namaz vakti yakın, namazdan sonra içelim Hafız ağabey, dememe rağmen, – Ezan okunsa bile kahvemi içmeden buradan geçemezsin! diyerek koluma girdi ve dükkana birlikte adım attık. İçeride İmam-Hatipte kültür dersleri hocalardan biri vardı. Selam verip tokalaştıktan sonra yanına oturdum. Hafız ağabey kahveleri yudumlarken Şaban Hafız ağabey, hocama dönerek – Hocam, Ben 40 sene istanbul’da kaldım, o kadar vaaz dinledim, ama bugün Osman hocamın ettiği güzellikte bir vaaz dinlemedim. İmam-Hatipten böyle bir hocaefendinin çıkması bizleri ziyadesiyle sevindirdi. İmam-Hatipler hakkındaki ön yargıları yıktı geçti. Bu sözler üzerine kültür dersleri hocamız; – Zaten Osman okulda da başarılı bir öğrencimizdi dedi.

Hafız ağabeyimle o günden sonra samimiyetimiz bir kat daha arttı.

Rabbim nur gölünde yatsın, mekanı cennet olsun, okuduğu O güzel sesiyle Kur’anlar ve ezanlar şefaatçısı olsun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz