İmanometre

27 Mart 2019 Çarşamba, 00:37

Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasında hayatını kaybederek aramızdan ayrılmasının üzerinden 10 yıl geçti.

25 Mart 2009’da hayatını kaybeden Yazıcıoğlu, vefatının sene-i devriyesinde sevenleri tarafından rahmetle ve dualarla anılıyor.

Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’de bir dönemin gençlik lideri, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) eski Genel Başkanı, fikir ve dâvâ adamı, yazar yayıncı merhum Burhanettin Kayhan’ı İstanbul’a her geldiğinde mutlaka ziyaret ederdi. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunurlardı.

Her ikisi de bu ülkede gençliğe liderlik etmiş, mücadeleci kişiliğe sahip idealist güzel insanlardı.

Geçtiğimiz gün arşivi karıştırırken Genel Yayın Yönetmenliğini Ömer Vehbi Hatipoğlu’nun yürüttüğü aylık haber, yorum ve aktüalite dergisi Panel gözüme ilişti. Raftaki yerinden çekip aldım. Sayfalarını karıştırmaya başladım. “Kimsenin elinde imanometre yok!” başlığın yer aldığı sayfa dikkatimi çekti.

“Örtülü Darbe” kapağıyla çıkan 15 Mart-15 Nisan 1990 yılı 15’inci sayısında merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile yapılmış bir konuşmanın yayınlandığını bir kez daha gördüm.

Dava adamı Yazıcıoğlu o zamanlar, Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter Yardımcısı idi.

Mülakat “İslamcılık ve ülkücülük” konusu üzerine gerçekleştirilmiş.

12 Eylül sonrasında yeniden toparlanmaya çalışan Ülkücü gençlikte İslâmcı düşünceye yöneliş gözlemlenmiş; bu yönelişin politik bir tavır olduğu bazı çevrelerce ileri sürülmüş.

Ülkücü gençlik ile alakalı merak uyandıran bu konu Panel dergisi yöneticileri tarafından gündeme alınmış, sorular hazırlanmış, Yazıcıoğlu ile yapılmış konuşma okurların bilgisine sunulmuş.

Yazıcıoğlu, kendisine yöneltilen “Gençlikte İslâmi düşüncenin yaygınlaşmaya başladığı gözleniyor. İslâmcı çevreler, Ülkücü gençlikteki İslâmileşme eğilimini pek samimi bulmuyor. Bunu politika olarak nitelendiriyor. Nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap veriyordu:

“Bir imanometre yok elimizde. Yani öyle bir ölçek varsa onu bize de versinler. O tür tavırlar yanlıştır. Biz iyileştirmek ve güzelleştirmekten yanayız. Israrla provokasyonlara zemin hazırlanmaya çalışılıyor. Öyle bir an geliyor ki, artık Türkiye’deki diğer bütün olumsuzluklar bir kenara bırakılıp inananların birbirleriyle çatışmasını sağlayacak kıvılcımlar aramızda dolaştırılıyor. Bunların da şuurlu yapıldığına inanıyorum. Samimi olanların alet olmaması lazım.

Müsamahalı olmamız lazım. Böyle zanni hareketlerden kaçınmamız lazım. Zandan kesinlikle uzak durmamız lazım. Hucurat Suresi’ni döndürüp döndürüp okumamız ve ortada fitne için, gıybet için denilenleri içimize işleyecek tarzda sindirmemiz lazım. Ki zannın ve gıybetin Allah katında da nasıl değerlendirildiğini her Müslüman bilir.

Biz hüsnü zanla bakıyoruz. Fikri olarak bir takım tahliller yapılabilir. Bu da tırmalayarak yapılırsa o da yanlıştır. Mutlaka eleştiri güzel bir şeydir. İstişare güzeldir. Ama eleştiri ve istişareden uzak saldırı tarzında ya da itham edici tarzda, küçük düşürücü tarzda, hele hele insanların imanıyla ilgili zanni hareketlerle müsbet sonuçlar elde edilmesi mümkün değildir.”

Yazıcıoğlu 1990’lı yılların başında bugünü değerlendirmiş adeta.

Dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğimizi bozmaya, aramıza fitne ve fesat sokmaya, insanlarımızı birbirleriyle çatıştırmaya çalışanlar var. Dikkatli olmalıyız. İnsanımıza ve vatanımıza zarar verecek her türlü söylem ve eylemlerden uzak durmalıyız.

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992’de içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı gerekçesiyle beş milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP’den ayrıldı.

29 Ocak 1993’te bir grup arkadaşıyla beraber Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurdu ve partinin genel başkanı oldu. Milletvekili seçildi.

25 Mart 2009 ise mitinglerde ilk kez kullandığı kiralık seçim helikopteri, K.Maraş Keş Dağı eteklerine düştü. Kazada Yazıcıoğlu, Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya, Pilot Kaya İstektepe, İHA muhabiri İsmail Güneş’in de içinde bulunduğu 5 kişi hayatını kaybetti.

Allah mekanlarını cennet eylesin.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz