Hayat maskesiz olmaz!

07 Haziran 2020 Pazar, 00:43

Ülkemizde 1 Haziran önemli bir tarih oldu. Yaklaşık üç aydır koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede Devletimiz tarafından alınan önemli önleyici kısıtlama kararlarının gevşetildiği, gündelik yaşamın yeni normale dönmeye yeniden başladığı bir tarih olarak hafızamızda kalacak.

Alışık olduğumuz günlük hayatı tüm dünyada altüst eden ve bir nev’i yaşamı durduran coronavirüs (Covid-19) salgını, ülkemizde ilk ölümün gerçekleştiği 11 Mart’tan bu yana hayatın normal akışında olan pek çok şeyi değiştirtmişti.

Okullar geçici olarak tatil edilmiş, resmi dairelerde kronik hastalara, engellilere, hamilelere ve 60 yaş üstü memurlara idari izin verilmiş, işyerlerinde çalışanlar için esnek ve evden çalışma sistemi uygulamaya alınmış, eğlence merkezleri, barlar, nargile salonları, restoranlar ve kafeler kapanmış, iller arasında seyahat özel izne tabi tutulmuştu.

Üç ayın sonunda coronavirüs ile ilgili verilerin gün geçtikçe iyileşmesi sonrası Kontrollü Sosyal Hayat’a 1 Haziran tarihi itibariyle adım atılmış oldu.

1 Haziran’dan itibaren “Yeni Normalleşme” döneminin ilk adımları atıldı; ama tehlike devam ediyor.

Koronavirüs bizi terketmiş değil. Ya da biz koronavirüsten kurtulmuş değiliz. Ortada ne yenen var, ne de yenilen. Tehlike kapının önünde fırsat kolluyor. Tedbirleri elden bırakmamalıyız. Sağlıklı bir gelecek sosyal mesafenin korunmasına, maske kullanılmasına, hijyene ve temiz ortamda bulunmaya bağlı.

Haber kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre, bu hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının olmaması nedeniyle vatandaşlar farklı etkinliklere yöneldi. İstanbul’da Unkapanı Köprüsü üzerine gelen vatandaşlar sosyal mesafe kuralına dikkat etmeden balık tuttu. Pandemi ile mücadelede önemli ivme kaydeden ülkemize bu görüntü yakışmadı.

Bilgi toplumu olma konusunda eksiklerimiz gani. Hakeza bilinçli toplum olmada da aynıyız. Vatandaşların sosyal mesafe ve maske konusunda bilinçlenmesi için çok güçlü mesajlar verilmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca, fotoğrafı gördükten sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Galata Köprüsü’nde bugün çekilen fotoğraftan anladığımıza göre, balıkçılar arasında 1,5 m. mesafe kuralına uyulmamış. Kovalar dolmuş mu bilmiyoruz ama virüs köprüye uğramışsa eli boş dönmemiştir. Özellikle kronik hastalığı olanlar maskesiz, mesafesiz risk altındadır. Rast gelmesin!” ifadelerini kullanarak sitem etti.

İnsanlar büyük tehlikenin hala farkında değiller. Çok anlayışsız hareket ediyorlar. “Bana bir şey olmaz!” mantığındalar. Acıyı yaşayan, ızdırabı çeken kendileri olmadığından, televizyon kanallarında her akşam gösterilen olaylar hikâye geliyor anlaşılan.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz