Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma

23 Mayıs 2020 Cumartesi, 15:37

Başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayını, her zaman olduğu gibi bu akşam da ailemizle beraber yapacağımız son iftarla geride bırakıyoruz.

Mübarek üç ayların girmesiyle büyük bir heyecanla beklediğimiz; sonunda kavuştuğumuz, ancak dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle sevdiklerimizle iftar sofralarında bir araya gelemediğimiz bu yılki Ramazan ayına buruk veda ediyoruz.

Bu seneki Ramazan’ın gidişi hakikaten insanın içini burkuyor. Çünkü sevdiklerimizden epey ayrı kaldık. Sosyal mesafe gündelik yaşantımızın ayrılmaz bir parçası oldu…

Dünden başladık; son sahur, son teravih… Ve bugün Ramazan’ın son sabahı, son ikindisi, son iftarı ve akşamı… Rabbim seneye hayırla kavuştursun inşaallah.

Ramazan ayı boyunca eda ettiğimiz ibadetlerimizi Rabbimiz dergah-ı izzetinde kabul buyursun. Allah (C.C.) imtihanı kazananlardan eylesin.

Ramazân’ın kendisinden râzı ayrıldığı kimseye ne mutlu! Onun kendisine dargın gittiği kimseye ne yazık!

Yazarken bile hüzün dolu duygular sarıyor insanın bedenini.

Herkesin ortak görüşü: Bu Ramazan diğerlerinden çok farklı geçti. Evet, çok farklı bir Ramazan ayı yaşadık.

Salgın Covid-19 hastalığa karşı alınan önlemlerden biri de sosyal mesafe kuralı oldu.

Bayramlar; dost, akraba ve büyüklerimizin ziyaret edildiği, hastaların, kimsesizlerin, yetimlerin ve muhtaçlara yardım elinin uzatıldığı günlerimizdir.

Heyhat ki bu bayram aileler arasında ziyaret olmayacak, hısım akrabaların elleri öpülmeyecek, özlem duygusuyla hiç kimse çok arzulasa dahi kucaklaşamayacak, birbirine sımsıkı sarılamayacak.

Biz yine tedbiri elden bırakmayalım, fiziksel mesafeyi koruyalım. Ancak sevdiklerimizle olan iletişimi ihmal etmeyelim. Dijital dünyada olsa dahi sosyalleşmeyi sürdürelim.

Allah’ım! Ramazan’ın sonuna bizi iman selameti ile vardırdığın gibi son nefesimizde de bize selametler ihsan eyle!

Ülkemizin ve tüm dünyanın bir sonraki Ramazan ayına sağlıkla, esenlikle, huzurla kavuşmasını diliyor, İslâm âleminin Ramazan Bayramını can-ı gönülden tebrik ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz