“Cemre” üzerine rivayetler

03 Mart 2019 Pazar, 20:14

Güneşin yüzünü göstermesiyle beraber baharın müjdecisi cemreler, 19 Şubat’tan itibaren birer hafta arayla, önce havaya, sonra suya düştü. Üçüncü cemre ise 5-6 Mart 2019 tarihlerinde toprağa düşecek.

Cemre inanışına göre; ilk cemre havaya düşüyor. İkinci cemre bir hafta sonra suya düşüyor. Bir diğer hafta ise son cemre toprağa düşüyor.

Şu sıralar hava açık ve güneşli. Karlı, soğuk ve yağışlı geçen günler geride kalmış gibi. Güneş bulutların arasından tüm insanlara gülümseyerek merhaba diyor.

Sokaklar, caddeler, meydanlar, parklar cıvıl cıvıl, insanlarla dolu. Yeşeren topraklarıyla, tomurcuklaşmış çiçekleriyle, uçuşan böcekleriyle doğa canlanmış. Bahar canlılığı kendini iyiden hissettiriyor.

Cemre ateş koru demektir. Havayı, suyu toprağı sırayla ısıttığına inanılır.

Cemrenin küçük çakıl taşı anlamı da bulunmaktadır. Hac’da birbirinin ardınca üç defa cimar, yani küçük taşlar atılır. Bunlara cemre-i ula, cemre-i vusta ve cemretü’l ukba denir.

Hac sırasında hacıların Mina’da şeytanı taşlamaları, bu maksatla atılan çakıl taşı, Müslüman hacıların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen
yığınların adı da yine cemredir.

Karakabarcık denilen iltihaplı bir yara, ateş göynüğü, yanıkarı için de cemre kelimesi kullanılmaktadır.

Burada cemrenin ateş, ısı ile bağlantılı olarak bir hastalığın adlandırılmasında da kullanıldığını görmekteyiz.

Halk arasında hâlâ yaygın olan cemre inanışının kaynağı ile ilgili çeşitli eserlerde pek çok rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetlerden biri de şudur:

Bazı soğuk memleketlerde çiftçiler ve köylüler kış aylarında hayvanlarıyla birlikte içlerinde yaşadıkları üç ev inşa ederlermiş.

Nakledildiğine göre, bu evlerin her birinin duvarı bir diğerini çevreleyecek şekilde iç içe olurmuş.

Soğuğa daha dayanıklı olan hayvanlarını birinci eve, soğuktan en fazla etkilenenlerini ise üçüncü eve yerleştirirlermiş. Soğuğa dayanıklılıkta orta derecede olanları da ikinci eve koyarlarmış.

Bu üç evin her birinin arasında bir bölme yaparlarmış.

Soğuklar şiddetlendiğinde çoluk çocuklarıyla birlikte üçüncü eve yerleşirlermiş.

Bu evlerde daima ateş yanarmış.

Birinci cemre düştüğünde üçüncü evin ateşini söndürüp hayvanlarıyla birlikte ikinci eve taşınır ve ikinci evdeki hayvanları birinci eve yerleştirip, birinci evdeki hayvanları otlağa gönderirlermiş.

Şubat ayının on dördünde ikinci cemre düştüğünde aynı şekilde birinci eve taşınırlar ve ikinci evin ateşini söndürürlermiş.

Şubat’ın yirmi birinde üçüncü cemre düşünce evin ateşini söndürüp kendileri dışarı çıkar ve bütün hayvanlarını da dışarıya, otlağa gönderirlermiş.

Ayrıca cemre hakkında farklı bir rivayet de yer almaktadır.

Bu söylentiye göre de, kış geldiğinde yılan ağzına üç çakıl taşı alır, yerin altına iner ve kendini onunla beslermiş.

Birinci cemre düştüğünde çakıl taşının birini ağzından çıkarır, ikincisinde öbür taşı çıkarır ve üçüncüsünde de geri kalan taşı atarak dışarı çıkarmış.

Cemre inanışının ağırlıkta Araplara ait olduğu belirtilmekteyse de Cemre düşmesi Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur.

Osmanlı döneminde Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlarmış. Bu şiirlere “cemreviye” denilmekteymiş.

İnancını, umudunu ve sevdasını mısralarına yansıtan Türk Edebiyatı’nın unutulmaz usta şairlerinden merhum Abdürrahim Karakoç’un “Beşinci Mevsim” adlı şiirinden bir alıntıyla bu haftaki yazımızı nihayete erdirelim.

“Düştü can evime dördüncü cemre
Dünyayı üçüncü gözümle gördüm.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz