31 Mart yerel seçimleri

29 Kasım 2018 Perşembe, 00:25

Önümüzdeki yıl 31 Mart’ta yapılacak Yerel Seçimler TBMM’de grupları bulunan güçlü partiler için çok mühim.

Parti genel merkezleri, milletvekilleri, teşkilat başkanları, belediye başkan adayları ve aday adayları, hemen hemen hepsi kendi çıkarları için hesap yapıyor. Hatta seçmenler bile. Anlayacağınız herkes de bir heyecan var.

Seçmenlerin bazıları da, “Bayram gelmiş neyime, ağlarım kendi derdime” diyerek umursamıyor seçimi. “Gelen ağam, giden paşam” havasında. Sergilenen bu hava aslında ümitsizliğin göstergesi.

Vatandaşların bir kısmı umursamasa da 31 Mart’ta yapılacak seçim o kadar çok önemli ki, partiler ağır toplarını sahaya çıkarmaya başladı.

Parti liderleri gruplar halinde illerin ve büyükşehirlerin adaylarını açıklıyor.

AK Parti önceki dönemlerde olduğu gibi bu seçimde de büyükşehirleri muhalefet partilerine kaptırmama gayreti içinde çalışmalarına devam ediyor.

Başkent Ankara’nın büyükşehir adayı Mehmet Özhaseki. İzmir’in adayı Nihat Zeybekçi. Her ikisi de eski bakan. Son anda bir sürpriz olmazsa İstanbul’un büyükşehir adayı da eski Başbakanımız Binali Yıldırım.

Hepsinin benzer yanları var: Eski bakan olmaları, aday gösterildikleri şehirlerden olmamaları gibi.

Anadolu’da partilerinin içinde ortak menfaatleri gözeterek örgütlenmiş bazı gruplar, kendi ifadelerine göre söylüyoruz, eli çantalı aday adayı istemiyorlar. Kendi düşüncelerini seçmenin fikriymiş gibi ilgili yerlere aktarıyorlar.

Büyükşehirlerde elde ettiği bilgiyi, kazanımı, tecrübeyi doğduğu ve yetiştiği memleketine taşıyarak faydalı olma arzusu içinde olan olgun aday adayların önünü kesmek için yoğun çaba sarf ediliyorlar.

Oysa şehrin sakinleri ve seçmenleri yeni bir isim, yeni bir yüz, yeni bir yönetim politikasına sahip aday beklentisi ve arzusu içinde.

Milletin temsilcilerinin ve parti teşkilatı yetkililerinin mevcut belediye başkanlarının tekrar aday gösterilmesindeki ısrarcı söylem ve davranışları anlaşılmaz bir durumdur.

Şu ana kadar ilçe belediyelerinde adaylarla ilgili bir karara varılmadığından siyasetten nemalanan çoğu kişide umut ve endişe yan yana. Partililer aynı kulvarda yarış halindeler.

Belediye başkan aday adaylarının bölgede ve Ankara’da kulis, lobi çalışmaları gece gündüz hız kesmeden sürüyor.

Beklenti içerisinde olanlar ise sessizliğini koruyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz