İETT’de kadın şoför dönemi başladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun otobüslerde kadın şoförlerin görev yapması yönündeki kararının ardından, harekete geçen İETT, sınavları geçen, eğitimlerde başarılı olan kadın şoförlerden 9’unu, tamamladıkları hat eğitimlerinin ardından göreve başlattı.

21 Şubat 2020 Cuma, 21:59

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun otobüslerde kadın şoförlerin görev yapması yönündeki kararının ardından, harekete geçen İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, sınavları geçen, eğitimlerde başarılı olan kadın şoförlerden 9’unu, tamamladıkları hat eğitimlerinin ardından göreve başlattı.

Mutlu ve heyecanlı olduklarını söyleyen İETT’nin ilk kadın şoförleri, İstanbullular’a hizmet etmekten memnuniyet duyduklarını, işlerini titizlikle yapacaklarını ifade ettiler.

Kadın şoför adaylarına eğitimlerde İETT Genel Müdürlüğü tanıtıldı. Adayların otobüs sürüşlerinin, mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarının geliştirilmesi amacıyla 3 ay boyunca teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Programda aday şoför oryantasyon eğitim programı, araç tanıtım eğitimi, yangın ve genel güvenlik eğitimi, simülatörlü sürüş eğitimi, güvenli ve defansif sürüş teknikleri eğitimi, sertifikalı temel ilkyardım eğitimi, uygulamalı hat eğitimi verildi. Adaylar usta şoför değerlendirme programlarına da tabi tutuldu. Tüm eğitimlerde başarılı olan 9 kadın şoför, İstanbul yollarında direksiyon başına geçmeye hak kazandı.

Kadın şoför sayısının artması yönünde çalışmalar ise sürüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz