Geleceğe yatırım …

12 Eylül 2017 Salı, 17:01

İstihbarat kadar bilginin değerlendirilmesi ve gerekli tedbir ve uyarıların yapılması da çok büyük önem arz ediyor…

Önceki gün Meksika’da meydana gelen 8.1 deprem sonrası, erken uyarı sistemiyle kazanılan bir buçuk dakika çok konuşuldu. Bu süre içerisinde alınan tedbirler ile gerçekten çok ağır bir bilançonun önüne geçilmesi sağlandı.

Erken uyarı sistemi aslında olan depremi haber veriyor… Mantığı çok basit, depremin olduğu noktadan gelen sinyalin daha hızlı hareket ediyor olması ve mesafenin uzaklığı ile doğru orantılı olarak kazanılan zaman zarfında tedbir alınmasına dayalı bir sistemden söz ediyoruz.

Deprem olduğunda ilk dalga saniyede yaklaşık 6 kilometre sonrasında gelen ikinci yıkıcı  dalga ise saniyede 3-5 kilometre hızla yol alıyor. İkisinin arasındaki bu fark, erken uyarı sisteminin temelini oluşturuyor.

İstanbul için bu uyarı sisteminin mesafe çok az olduğu için kazanılan zaman çok az olacağı ifade edilse de bu sistemin faydasının olacağı kanısındayım.

Araçta kaza geçirdiğiniz zaman, kazanın olacağını anladığınız birkaç saniye dahi insani refleks olarak kendini savunmaya alması sonrası farkındalığın çok önemli olduğunu gösteriyor…

Depremin saniyeler önce dahi olsa haber verilmesi birçok insanın hayatını kurtaracağı en önemlisi afet anlarında erken uyarı sistemleri ile internet, doğalgaz, ulaşım ve elektrik sistemlerinin otomatik olarak kapatılması dahi çok önemli bir avantaj sağlayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz