Üç Aylar ve Ramazan sevinci

02 Nisan 2019 Salı, 23:29

Hicri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan olarak bilinen üç aylar Müslümanlar için her biri birbirinden kıymetli gecelerin yaşandığı manevi bir mevsimdir.

Çok feyizli ve bereketli Regâib, Miraç gecelerini yeni idrak ettik. Sırada Berat ve Kadir geceleri var.

Şu sıralar vaktinde kılınan namazlar, sürekli okunan Kur’anlar, pazartesi ve perşembe günleri tutulan oruçlar, dillerden düşürülmeyen zikir ve dualar, sık sık yapılan tövbe-i istiğfarlar sarsılan ruhi dünyamızın adeta bakım ve onarımı yapmaktadır.

Mübarek gün ve gecelerde Allah’ın rahmeti Mü’minlerin üzerine yağmur gibi yağar. Her yanı manevi bir hava kaplar, ruhları şenlendirir.

Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) üç aylar girdiği zaman şöyle dua ettiği rivayet olunur:

“Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.”

Çocukluğumuzda Kur’an okumayı öğrenememiş büyüklerimiz kandil geceleri bizleri evine davet eder, Yasin, Mülk, kısa sürelerin okunmasını, salâvat ve tekbir getirilmesini, dua edilmesini, ardından da vefat etmiş tüm geçmişlerinin ruhlarına hediye edilmesini talep ederlerdi.

Bu gelenek yıllardır bozulmamış, inançlı nesiller tarafından yaşatılarak günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır.

Ramazan ayını önümüzdeki günlerde kutlayacağımız Berat gecesi müjdeleyecek. Mayıs’ta ise ramazan sevincini, hanelerimizde kurulacak iftar sofralarında, akşam ezanı eşliğinde ailelerimizle birlikte hep beraber yaşayacağız inşallah.

Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Hayırlı ameller bolca işlenir. Yoksullara ve düşkünlere yardım edilir. Bütün anlarında Kur’an okunur.

Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

İşte bunun için Müslümanlar arasında “Üç Aylar” diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları Allah’ın (C.C) bizlere ikram ettiği faziletli ve feyizli birer zaman dilimleridir.

Yapılan duaların kabul edildiği, dileklerin dalga dalga Allah’a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller gecesidir.

İlim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan’ın kudsi gördüğümüz bu gün ve gecelere dair dilek ve temenni mesajıyla bu haftaki yazımızı nihayete erdirelim:

“Kudsî ve mübarek gecelerin tüm okuyucularıma hayırlı, feyizli, sevaplı, kârlı ve faydalı olmasını Cenab-ı Hak’dan bütün kalbimle temenni ve niyaz eyler, daha nice mutlu ve kutlu günlere, gecelere, bayramlara afiyet ve saadetle ulaşmalarını dilerim.”

2288total visits,2visits today

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz